a, która nie wpływa negatywnie na środowisko oraz pozwala zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd. Kolektory słoneczne są umieszczane zarówno na dachach, jak i podwórkach, by przekształcić padające na nie fotony w prąd, który popłynie w kontaktach i zasili wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego. Przez wiele lat fotowoltaika wydawała się kaprysem ekologów, ale dzisiaj rozsądni właściciele nieruchomości zauważają potrzebę inwestycji w urządzenia wykorzystujące energię słoneczną. Można powiedzieć, że idziemy do przodu dzięki sankcjom związanym z nadmiernym wykorzystywaniem węgla na świecie. Źródła odnawialne pozwalają zachować przyrodę w nienaruszonym stanie i nie wpływają na ocieplenie klimatu, które staje się faktem na naszych oczach. W końcu nikt z nas nie chce być odpowiedzialny za destrukcję przyrody.
Czy jest różnica między kolektorami a panelami słonecznymi
Niektórym ludziom panele fotowoltaiczne mogą mylić się z kolektorami słonecznymi. Dzieje się tak głównie dlatego, że zarówno kolektory słoneczne, jak i panele fotowoltaiczne korzystają z energii promieniowania słonecznego. Jednak funkcja paneli oraz kolektorów słonecznych jest odmienna, ponieważ panele fotowoltaiczne wytwarzają w głównej mierze energię elektryczną, natomiast kolektory słoneczne służą do wytwarzania energii termicznej. Sama zasada działania w panelach słonecznych znacznie się różni od kolektorów słonecznych. Kolektor słoneczny przemienia energię słoneczną na ciepło, podczas gdy panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną. Tym, co może najbardziej mylić niedoświadczonego obserwatora jest również wygląd kolektorów i paneli, ponieważ obydwa są montowane najczęściej na dachu i posiadają podobny kształt i kolor. Po bliższym przyjrzeniu się można jednak dostrzec krystaliczną strukturę paneli fotowoltaicznych, natomiast kolektory słoneczne są czarne i matowe.
Wygląd paneli fotowoltaicznych
Fotoogniwa wykorzystywane w fotowoltaice można podzielić na kilka generacji, gdzie każda z nich posiada inne zastosowanie. Panele fotowoltaiczne, które większości osób kojarzą się z wykorzystywaniem energii słonecznej, należą do ogniw pierwszej generacji. Same ogniwa pierwszej generacji, zwane inaczej także grubowarstwowymi, dzielą się monokrystaliczne i polikrystaliczne. W zależności od rodzaju panele fotowoltaiczne nieco różnią się od siebie wyglądem. Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne posiadają charakterystyczny czarny kolor i są najbardziej wydajnym rodzajem fotoogniw. Z kolei polikrystaliczne panele fotowoltaiczne najczęściej są koloru niebieskiego i na ich powierzchni można dostrzec strukturę kryształów krzemu, która przypomina nieco szron. Każdy rodzaj fotoogniw pierwszej generacji posiada solidną strukturę, która jest odporna na wiele niekorzystnych warunków atmosferycznych, nie bez powodu więc ten rodzaj ogniw słonecznych jest nazywany grubowarstwowym. Panele fotowoltaiczne używane w instalacjach słonecznych mogą być koloru czarnego lub niebieskiego.
Oferta firmy zajmującej się fotowoltaiką
Mówiąc bardzo ogólnie fotowoltaika zajmuje się przekształcaniem energii z promieniowania słonecznego w energię elektryczną za pomocą zjawiska fotowoltaicznego. Firma, która działa w branży fotowoltaicznej, zajmuje się więc głównie przeprowadzaniem montażu paneli fotowoltaicznych. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzenie montażu instalacji słonecznej na dachu budynku, głównie ze względów finansowych. Odpowiednio dobrane panele fotowoltaiczne pozwalają zaoszczędzić każdego roku na prądzie elektrycznym. Firma zajmująca się fotowoltaiką zatrudnia odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów, którzy doradzają klientom dobór właściwych paneli słonecznych oraz inwertera do panujących warunków. Ponadto firma zajmująca się fotowoltaiką może zająć się kwestiami formalnymi, które są związane z przyznaniem dofinansowania do montażu paneli fotowoltaicznych. Przy montażu paneli fotowoltaicznych dobrze jest zdać się na specjalistów poprzez skorzystanie z oferty odpowiedniej firmy, która działa w branży fotowoltaicznej.